V příští sezóně pod vedením legendárního Tomáše Sklenáka!

26.05.2023

Kdo je Tomáš Sklenák? Zbytečná otázka, souhlasíme. Pokud však někdo náhodou neví, rádi Vám objasníme, jakého žraloka jsme ulovili v našem malém rybníčku! 

Bývalý reprezentant a dlouholetý bundesligový hráč si ve své kariéře již prošel mnohým a zkušenosti by mohl rozdávat po kilech. Jsme nesmírně šťastní, že se Tomáš rozhodl pro návrat na známé místo, kde jeho vrcholová kariéra započala. Posuďte sami, následující řádky rozhodně nepopisují tuctovou sportovní kariéru.

Házenkářské začátky novojičínského rodáka se pojí s jeho mateřským klubem z nedaleké Trnávky, kde Tomáš vyrůstal na věhlasném betonovém hřišti, které nejednomu házenkáři posunulo práh bolesti o dvě úrovně výše. A i zde se zřejmě pokládaly základy jeho houževnaté povahy, která mu přinesla kariéru, o které by mohl snít nejeden malý házenkář.

Jeho další kroky vedly správným směrem. Jako dorostenec přestoupil do našeho klubu KH Kopřivnice, kde strávil dvě sezóny a již tenkrát ukazoval velký potenciál, když ještě jako dorostenec působil v týmu mužů, hrajícího nejvyšší soutěž. Jeho obrovského talentu si nešlo nevšimnout a neunikl ani pozornosti, tenkrát jednomu z velikánů na poli české házené, klubu SKP Frýdek-Místek. Zde Tomáš strávil pět následujících sezón své kariéry, během kterých dokázal s naším regionálním rivalem dokráčet až na vrchol v podobě mistrovského titulu. V sezóně 2002/2003 sesadil tehdejšího hegemona Baník Karviná v legendární sérii hrané ve staré hokejové hale před tisícovkami diváků.

Své kvality naplno ukazoval v tehdejší česko-slovenské HILce (soutěž, které se účastnilo nejlepších 6 českých a 6 slovenských týmů), která mu, i přes vysokou kvalitu, začínala být malá a jediným logickým krokem vpřed bylo zahraniční angažmá, jež také záhy přišlo. V roce 2005 podepsal smlouvu s německým klubem ThSV Eisenach, který se mu stal na deset let domovem. Klub z Durýnska sice nepatřil mezi německé giganty a většinu angažmá se pohyboval v druholigových bundesligových vodách, nicméně postup mezi německou smetánku v sezóně 2013/2014 jasně indikuje vysoce prestižní házenkářskou adresu. Postupem let se zde Tomáš stal velkou klubovou legendou.

Nejednalo se však o jediné německé angažmá, které naši novou trenérskou posilu na jeho cestě potkalo. V sezóně 20015/2016 vyměnil modro-bílé barvy Eisenachu za ty modro-červené, které patří klubu TV Hüttenberg. Přesun o 160 km dále, nicméně i působení ve středním Hesensku se neslo v podobném duchu, jako tomu bylo v případě štace v Eisenachu. Sezónu 20017/2018 strávil opět ve vysoce elitní společnosti klubů jako THW Kiel, Flensburq nebo Rhein-Neckar Löwen. Nicméně i tentokrát se jednalo o sezónu sestupovou. Zbytek německého dobrodružství prožil ve vysoce kvalitní druhé bundeslize. Nutno podotknout, že označení "druhá" je svým označením dosti zavádějící, jelikož by s rezervou stačily prsty jedné ruky, pokud bychom chtěli napočítat jiné evropské soutěže, které se svou úrovní dají s druhou bundesligou srovnávat. Inu, klubová kariéra jako hrom.

Roky v zahraničí však byly pevně spjaty také s národním týmem, kde Tomáš plnil dlouhé rok ústřední roli "mozku hry". Svůj debut si odbyl již v roce 2002 v utkání proti Chorvatsku. Jeho největší doba slávy však přišla až v období 2010-2014. Během této éry dokázal s reprezentačním týmem postoupit na dva evropské šampionáty v Dánsku a v Srbsku. Jeho výsostná přednost v podobě geniálního citu pro hru a výbušné kličky byly ve spojení s tehdejším nejlepším házenkářem planety Filipem Jíchou opravdu silnou útočnou zbraní našeho národního mužstva. Celkově stihl odehrát 55 oficiálních utkání se státním znakem na hrudi, ve kterých zaznamenal 124 branek, ale zejména nespočet geniálních asistencí. Poslední reprezentační start zažil 4. 4. 2014 v utkání s Ruskem.

Po svém návratu do Česka působil poslední tři ročníky v klubu, ze kterého do velkého světa házené vyrazil a kopřivnický fanoušek jej měl možnost vídávat v dresu frýdecko-místeckého SKP.


Hráčská angažmá

Angažmá                        od                       do

Sokol Trnávka               Žák. kategorie   1997

KH Kopřivnice                1997                   1999

SKP Frýdek-Místek        1999                  2005

ThSV Eisenach               2005                 2015

TV Hüttenberg               2015                  2020

Pepino Frýdek-Místek   2020                 2023

Skleny, jsme nesmírně hrdí, že sis vybral právě náš klub. V minulosti byl přesun do našeho klubu dílčí cestou k úžasné hráčské kariéře, proč to tentokrát nezopakovat na trenérském poli! Přejme, ať se Tobě a celému týmu v následující sezóně daří a vše jde dle Tvých představ. Celý klub stojíme za tebou!

Komentář předsedy klubu Jiřího Gřese:

"Jak jsem již zmiňoval v posezónním hodnocení, cítil jsem, že klub nutně potřebuje vykročit trošičku jiným směrem, kromě trenéra k áčku přivést někoho, kdo pomůže vytvořit jednotnou klubovou koncepci mládeže. K tomu jsme potřebovali zkušenou osobnost, která by byla ochotná věnovat se této myšlence na plný úvazek. Tomáš Sklenák byl pro mě jasná volba. Má za sebou dlouhé roky v Německu a reprezentaci, kde nabral hromadu zkušeností, působil pod špičkovými trenéry, od kterých se mohl denně učit, očekávám, že nám všem otevře oči, přivede do klubu svěží vítr. Těžko bychom hledali lepšího člověka. Velký bonus je, že Tomáš je z našeho regionu, bydlí v nedaleké Trnávce, takže je to člověk, pro kterého se jedná o osobní záležitost, chce být s klubem, který ho připravoval pro vrcholovou házenou, úspěšný. Což je jistě velké přání nás všech. Věřím, že následující ročník bude přesně takový a kopřivnická házená se pod Tomášovým vedením vrátí na místa, kde bychom jí všichni rádi viděli. Má na to čas a slibujeme trpělivost. Za klub uděláme vše pro to, abychom vytvořili podmínky, které Tomášovi co nejvíce ulehčí jeho začátky v našem klubu a zejména jeho začátky jako šéfa lavičky. Nepochybuji, že to zvládne! Držím Ti palce v novém angažmá a přeji mnoho úspěchů!"

V následujícím období můžete očekávat zveřejnění prvních hráčských posil, a rovněž rozhovor s naším novým lodivodem!