Rozhovor s trenérem mladšího dorostu Jirkou Lípovým!

13.02.2019

Přinášíme Vám rozhovor s bývalým hráčem našeho klubu Jirkou Lípovým, který se v létě stal hlavním trenérem mladšího dorostu! Jaký byl pro Jirku začátek? Které utkání hodnotí jako nejpovedenější? A jak třeba do boudoucna vidí šance kluků na házenkářskou extraligu? Tohle a ještě mnohem víc se dočtete v našem rozhovoru! 

Jirko, v minulosti jste u nás v klubu působil jako aktivní hráč házenkářské extraligy. V létě jste se však stal hlavním trenérem mladšího dorostu. Jaký byl pro vás začátek?

Vzhledem k tomu, že jsem měl s trenérstvím zkušenost z předchozích let, tak to pro mě nebyl až tak velký skok. Šlo hlavně o to, abychom se s klukama seznámili a nastínili si co chceme hrát a kde se chceme v tabulce pohybovat.

Měl jste před sezónou z něčeho obavy?

Hlavně z toho, že nás nebude dost. A s tímto problémem se vlastně potýkáme celou dobu. Nemáme dostatečně široký tým a táhneme to v sedmi lidech. Pokud se někdo zraní nebo je nemocný, dostáváme se do velice svízelné situace.

V jakém stavu jste přebíral tým mladšího dorostu?

Kluci před sezónou spadli do 2. ligy. Loni získali jen pár bodů a měli strašně hlavy dole. To byl jeden z prvních kroků, které jsme museli změnit. Naučit je opět vyhrávat a mít radost ze hry. Znovu si zápasy užívat a bavit se. Myslím si, že toto se nám do jisté míry podařilo a do většiny zápasů jdou kluci uvolnění.

Po podzimní části sezóny je mladší dorost na třetí příčce druholigové tabulky, jak hodnotíte podzim?

Pozitivně. I přes to, že nás je málo, kluci bojují. Tabulka je vyrovnaná a my bojujeme o medaile.

Které utkání vám utkvělo v hlavě jako nejpovedenější?

Určitě první domácí utkání proti silné Litovli, se kterou jsme v přípravě před sezónou prohráli. Měli jsme pouze jednoho hráče na střídání a nakonec jsme vyhráli o 16 branek. To byla týmová bojovnost nejvyšší úrovně.

Zimní příprava se pomalu chýlí ke konci, jak ji hodnotíte?

Pauza byla docela dlouhá. Zaměřili jsme se především na fyzickou kondici zábavnou formou, aby to kluky bavilo. Ta bude v závěru ligy rozhodovat. Za toto děkuji Danovi Prepslovi, který s nimi fyzičku dělal. Také jsme si zahráli přátelský turnaj ve Velké Bystřici a v silné konkurenci obsadili třetí místo. Šlo hlavně o to, aby se kluci dostali do zápasového tempa.

Jaká byla tréninková morálka mužstva?

Tady jsem spokojen pouze napůl. Někteří kluci chodili na každý trénink a pár kluků šlo vidět jen někdy. Zapříčiněno nemocemi a dalšími okolnostmi. Ono si totiž někteří myslí, že když je zima a teploty pod bodem mrazu, tak je v pohodě chodit venku nalehko oblečeni pomalu v letních věcech. Pak se diví, že mají dvoje antibiotika po sobě.

Jaké vidíte šance kluků v budoucnosti, myslíte si, že někteří mají na extraligu?

Rozhodně mají a já jim to říkal. Jsou tady vítězné typy, které dřou za každé situace jako Martin Palacký. Ten již chodí na některé tréninky s A-týmem. Tam vidím velký potenciál. Také Lukáš Podolský v bráně má před sebou velké možnosti. Ale to úplně každý v týmu. Ať to vezmu od Ondry Kociána nalevo až po Míru Škarku napravo. Ono stačí víceméně málo. Nastavit hlavu na házenou a školu a pak to půjde. Musí se chtít a makat. Pak se neztratí ani v životě. 

Jaké jsou vaše cíle pro jarní část sezóny?

Chtěli bychom do třetího místa také skončit. A ještě zkusíme zaútočit na druhý Zlín, který máme doma. Vedoucí Zubří je v nedohlednu, tam je ten tým o krok před námi i díky tomu, že ve většině zápasů využívá hráčů A-týmu, který vede 1.ligu.

V prvním zápase letošního roku přivítáte na domácí palubovce Hranice. Jaké očekáváte střetnutí?

Bojovné. Na podzim jsme tam po slibném začátku prohráli největším rozdílem a to o 6 branek. Máme jim tedy co vracet. Musím však říct, že od tohoto zápasu jsme se o dost herně posunuli. Pokud tedy budeme všichni, tak se nebojím a utkání zvládneme. Musíme prostě jen bojovat a prát se o každý balón.