Potvrzeno! KH ISMM Kopřivnice se vrací do pohárové Evropy!

09.09.2021

Po dlouhých 26 letech se kopřivnický klub házené vrací do evropských pohárových soutěží.  

Házenkáři KH ISMM Kopřivnice vstoupí do Evropského poháru EHF dvojzápasem proti islandskému celku Selfoss, který v sezóně 2018/19 opanoval islandskou ligu. První utkání se odehraje na kopřivnické palubovce v sobotu 18. září od 15:00 hod, druhý duel je pak na programu v neděli 19. září od 18:00 hod.

O účasti v poháru EHF bylo po intenzivních jednáních s partnery definitivně rozhodnuto ve čtvrtek dopoledne. To, že se sport nedá provozovat bez financí, všichni fanoušci zajisté vědí. A u evropských pohárů to platí dvojnásob. Právě jejich zajištění bylo v této době velkým úkolem pro vedení klubu. Členové klubového vedení museli podstoupit mnoho jednání, které nakonec pomohly klubovou pokladnu pro evropské poháry naplnit. Není tajemstvím, že zajištění této soutěže je totiž finančně velmi náročné. Navíc ze všech klubů, které připadaly v úvahu, je právě Island jedna z nejvzdálenější destinací, což v této době s sebou přineslo řadu komplikací. Vedení klubu KH ISMM Kopřivnice však dotáhlo intenzivní jednání s partnery do zdárného konce a ve čtvrtek krátce před obědem se tak definitivně rozhodlo, že se Kopřivnice po 26 letech znovu představí v pohárové Evropě. 

Bez firmy ISMM by to však nešlo! Především díky ní se po 26 letech mohou všichni fanoušci těšit na atraktivní souboje poháru EHF!  

"Chtěl bych především hrozně moc poděkovat Miloši Cváčkovi za firmu ISMM Group, která nám vyšla vstříc. Především díky ní bude možné tento pohárový zápas v Kopřivnici uskutečnit. Proběhlo spoustu jednání a bohužel ne každý partner se k tomu postavil čelem, ale můžu říct, že stejně jako nás firma ISMM nejvíce podpořila v té nejtěžší době covidové, tak mám ohromnou radost, že se stejně zachovala i v poháru. Bez ISMM by opravdu nebylo možné, aby se v Kopřivnici tento pohár po 26 letech uskutečnil. Stálo to mnoho času a úsilí, ale hlavně bych byl rád, kdybychom zaplnili halu a odehráli špičkový zápas ve špičkové atmosféře. Bylo by to poděkování všem firmám, které se do toho zapojily," okomentoval situaci Lubomír Veřmiřovský, trenér a předseda KH ISMM Kopřivnice v jedné osobě.  


Již dlouhodobě a významně podporuje činnost našeho extraligového týmu také Moravskoslezský kraj. Když jsme získali jistotu, že Evropský pohár hrát budeme, oslovili jsme formou žádosti o individuální dotaci na 100.000 Kč také MSK. Ten nám vyšel vstříc, dotační žádost schválil a účast našeho klubu v pohárové Evropě významně podpořil. Jako klub velice děkujeme za projevenou podporu, která nám pomohla spolu s ostatními sponzory pokrýt vysoké náklady účasti.


Velké díky patří také Městu Kopřivnice, které podpořilo pohárovou účast 20 000Kč darem.

Kopřivnice naposledy kráčela pohárovou Evropou v letech 1993 až 1995. Přičemž rok 1992/93 byl nejúrodnějším rokem v historii kopřivnické házené, prvoligový celek KH Tatra Kopřivnice získal titul mistra ČR, stal se vítězem Českého poháru a účastníkem Pohárů mistrů evropských zemí (dnes Liga mistrů). V roce 1993 se Kopřivnice v PMEZ utkala v prvním kole s islandským celkem Valur Reykjavík. Obě utkání však odehrálo družstvo mužů kvůli chybějícím financím na Islandu. Po zisku mistrovského titulu v sezóně 92/93 se ještě kopřivnická házená pohybovala v následujících dvou sezónách na výsluní nejvyšší soutěže, v sezoně 93/94 získali kopřivničtí házenkáři stříbrné medaile a právo startu v Poháru EHF, ve kterém začali proti litevskému týmu Maistas Klaipeda. Ve druhém kole pak Kopřivnice narazila na tehdejší slavný celek Granollers Barcelona, ve kterém se pohybovaly takové hvězdy jako například olympijský vítěz z Los Angeles a bronzový ze Soulu Veselin Vujović. V sezoně 94/95 ještě Kopřivnice brala bronz a naposledy se představila v evropské pohárové soutěži City Cup, tedy pohár měst.

V letošním prvním kole poháru EHF se z českých celků dále představí HC ROBE Zubří a HC Dukla Praha. Valaši vyzvou kyperský tým Apoel. Dukla Praha se pak utká s řeckým celkem A.E.S.H. Pylea. Svého soupeře zatím nezná pouze Talent Plzeň, český mistr nastoupí až do 3. kola EHF Evropského poháru a jméno svého protivníka se dozví až v podzimním losu 25. října. Ve druhém kole se pak do soutěže zapojí také HCB Karviná, nastoupí proti tureckému Izmiru. V případě postupu českých týmů by se Zubří utkalo s bulharským HC Osam Lovech, Kopřivnice se slovinským RK Jeruzalem Ormož a Dukla s HC Izvidac z Bosny a Hercegoviny.

První tři kola Evropského poháru EHF se budou hrát ještě letos, posledních 16 utkání je pak naplánováno na únor 2022. Čtvrtfinále se uskuteční koncem března a začátkem dubna, semifinále na konci dubna. Termíny závěrečných zápasů, kdy soutěž vyvrcholí, jsou stanoveny na 21/22 května pro první a 28/29 května 2022 pro druhou část.

Autor: Martin Petřek