Kopřivničtí házenkáří získali na domácím turnaji stříbro

26.08.2017

Extraligoví házenkáři Kopřivnice vstoupili do závěrečné fáze přípravy na blížící se start nového ročníku české nejvyšší soutěže, který odstartují v sobotu 9. září na palubovce Nového Veselí. 

Pouhý týden po zisku skvělého druhého místa na Valašském poháru čekal na extraligové házenkáře Kopřivnice další turnaj, kterým tentokrát bylo tradiční domácí klání O pohár PS OS Kovo Tatra.

Domácí turnaj nakonec skončil jednoznačným vítězstvím házenkářů špičkového polského týmu Górnik Zabrze. Turnaje se kromě domácího týmu a vítězů zůčastnil také nedaleký Frýdek-Místek a kombinovaný výběr Junior Morava Talents. Domácí celek skončil v tradiční předsezoní generálce na druhém místě, třetí příčku vybojoval obhájce loňského vítězství Frýdek-Místek, čtvrtá zůstala výběru Junior Morava Talents. Turnaj probíhal v pátek a v sobotu v domovské hale kopřivnických házenkářů, kterou hned v pátek ozářilo vystoupení mažoretek a také poločasový souboj starších a mladších žáků.

Věřmiřovského výběr čekal hned po velkolepém slavnostním zahájení turnaje skutečně ostrý test proti těžkému evropskému soupeři. Tím se stal účastník polské Superligy tým Górnik Zabrze, který se v polské lize netají ambicemi získat v nadcházející sezoně třetí místo a tím pádem jízdenku do evropských pohárů. Z hlediska sportovního a mediálního udělala za posledních pět let největší posun právě polská házená. Házená je v Polsku sportem číslo dva, o čemž svědčila, na rozdíl od české reprezentace, i účast polského národního týmu na na posledním světovém a evropském šampionátu. Górnik Zabrze, v němž působí šestapadesátiletý úspěšný kouč Rastislav Trtík se svým bývalým svěřencem - reprezentačním brankářem Martinem Galiou, se v našlápnuté polské Superlize pravidelně potkává s týmy, jako jsou Kielce nebo Wisla Plock, kde hrají opravdu hvězdy světové házené. Ostatně právě Kielce v minulém roce vyhrály prestižní házenkářskou Ligu mistrů, což bylo pro všechny ještě před pár lety prakticky nepředstavitelné. V tomto duelu tedy došlo na souboj zcela dvou odlišných házenkářských světů, který podle předpokladů lépe zvládl vysoce favorizovaný polský soupeř. Konfrontace se silným týmem hrající profesionálně polskou Superligu nakonec skončila vítězstvím hostů 34:21. "Toto utkání nám jasně ukázalo, že jsme hráli s týmem, který je ve srovnání s námi úplně na jiném levelu. Ať už se jedná o rozpočet, hvězdy v týmu, trenéra a další věci. Myslím si, že jsme zápas nezačali vůbec špatně, i když to neodpovídalo stavu, ale po herní stránce jsme na tom byli dobře. Dokázali jsme si vytvořit spoustu šancí, které jsme bohužel k naší smůle neproměnili. Zkušený Martin Galia pak zavřel bránu a soupeř nám v tuto chvíli výrazně odskočil a zasloužně výhral. Za tuto mezinárodní konfrontaci jsem rád, ale musím přiznat, že soupeř byl po herní a také fyzické stránce úplně někde jinde," konstatoval po utkání trenér kopřivnických házenkářů Lubomír Veřmiřovský.

Ve druhé polovině turnaje se nejprve konal vyrovnaný boj s remízou, kterou si kopřivničtí házenkáři připsali v utkání s Frýdkem-Místkem a následně Kopřivnice slavila přesvědčivé vítězství nad kombinovaným výběrem Junior Morava Talents. Kopřivnice díky lepšímu skóre obsadila nakonec konečné druhé místo na turnaji s bilancí jedné porážky, jednoho nerozhodného výsledku a výhry. "Ranní zápas s Frýdkem byl pro nás trošku zklamání. Kluci určitě nebojovali tak, jak by měli. Šli jsme do utkání s tím, že každý hráč nechá na hřišti absolutní maximum, ale to se rozhodně nedělo. Ke klukům jsme měli posléze nějaký proslov a řekli jsme jim určité věci, které po nich požadujeme. Poslední zápas na turnaji jsme už nechali zcela v jejich režii. Kluci věděli, že potřebujeme závrečný zápas vyhrát o 17 branek a my jsme to nechali na nich. Chtěli jsme ať v zápase používají věcí, které se naučili a stále učí. Kluci nakonec vše splnili, bojovali a zaslouženě zvítězili, takže s druhým místem nakonec panuje spokojenost, protože Zabrze bylo házenkářsky úplně někde jinde. Chtěl bych poděkovat fanouškům za skvělou podporu a všem lidem, kteří se po organizační stránce na turnaji podíleli " , uvedl po utkání asistent trenéra Jiří Gřes.


Autor článku: Martin Petřek

56. ročník mezinárodního turnaje O pohár PV OS KOVO Tatra:


Pátek 25.8.2017

Frýdek-Místek-Junior Morava Talents 29:22 (12:11)

KH Kopřivnice-Górnik Zabrze 21:34 (14:20)

Sobota 26.8.2017

Górnik Zabrze-Junior Morava Talents 32:16 (11:10)
KH Kopřivnice-Frýdek Místek 35:35 (17:16)
Górnik Zabrze-Frýdek Místek 32:28 (18:14)
KH Kopřivnice-Junior Morava Talents 43:26 (21:13)

Konečná tabulka:

1. Górnik Zabrze
2. KH Kopřivnice
3. Frýdek-Místek
4. Junior Morava Talents