Kopřivničtí házenkáři z Karviné výhru nevezou

29.03.2022

Házenkáři Kopřivnice vstoupili do letošního CHANCE play-off extraligy na palubovce favorita na zisk titulu z Karviné dvěma porážkami.

V úvodním utkání čtvrtfinále play-off oslavili Baníkovci přesvědčivé vítězství o jedenáct branek. Do jednobrankového vedení dostal v úvodu zápasu hosty Edwin Brito Benítez a jednobrankové vedení drželi hráči Kopřivnice až do sedmé minuty, na 4:5 upravil stav ze sedmimetrového hodu Pavel Musálek. Vzápětí se poprvé do vedení dostali domácí hráči, po brance Patzela mířil přesně také Patrik Fulnek. Nerozhodný stav platil v utkání naposledy v desáté minutě, když na 7:7 vyrovnal hostující Jan Gřes. Pasáž mezi desátou a dvaadvacátou minutou dominantně ovládla Karviná. Vše odstartoval Slavomír Mlotek, na kterého navázali Skalický, Harabiš a Vojtěch Patzel, po jehož gólu (11:7) si musel vzít time-out hostující trenér. Šňůru Karviné sice přerušil Domagoj Grizelj, po jeho brance ale opět skórovali výhradně hráči Baníku. A když Pavel Musálek neproměnil sedmimetrový hod, na druhé straně navyšoval ve dvaadvacáté minutě Patrik Fulnek už na 16:8! Střelecký prach ale nakonec vyschl rovněž domácím a do konce poločasu už příliš gólů nepadlo. Kopřivnice tak snížila zásluhou Zdeňka Čardy alespoň na pětibrankový rozdíl.

V tomto tempu začala také druhá půle, v první desetiminutovce byl jediným úspěšným střelcem domácí Karviné třígólový Jan Užek, stejnou porci gólů si na druhé straně rozdělil Jan Hanus a Domagoj Grizelj. Naopak, namísto gólů padal na hřišti jeden dvouminutový trest za druhým. Až v poslední třetině zápasu se Karviná vrátila na vlnu a začala zatěžovat bránu hostů jedním gólem za druhým. Patrik Fulnek vstřelil během minuty tři góly v řadě a manko mezi týmy narostlo na deset gólů (27:17)! Nejvýraznější vedení v celém utkání měla Karviná v třiapadesáté minutě, Jan Užek upravil na 29:17. Konečnou podobu dal skóre v poslední minutě domácí Kosta Petrovič. Nejlepším střelcem Kopřivnice byl pětibrankový Jan Gřes, o gól více zaznamenal domácí Patrik Fulnek.

V neděli kopřivničtí házenkáři sehráli lepší duel. O poločase odcházeli do kabin za remízového stavu 9:9. Až v poslední desetiminutovce si Karviná pojistila druhé vítězství v sérii s Kopřivnicí. Vicemistra loňského ročníku dlouho trápila střelecká dvojice Gřes - Hanus, která se zasloužila téměř o tři čtvrtiny hostujících gólů. Ani to ale nakonec na Karvinou nestačilo, se závěrečným hvizdem oslavili domácí hráči vítězství o sedm gólů s vědomím, že o postupu do semifinále mohou rozhodnout už příští týden.

Kdo v zápase očekával divokou přestřelku a gólové hody, musel být jednoznačně zklamán. V úvodní desetiminutovce byly k vidění pouze tři branky, po čtvrthodině hry vyrovnal po předchozím přesném zásahu Jana Sobola hostující Jan Hanus na 3:3! Stejný hráč posléze dostal Kopřivnici poprvé do vedení, na 5:5 vyrovnával ve dvaadvacáté minutě Jan Užek. Hosté skvěle využili svoji jedinou přesilovou hru v prvním poločase, Jan Hanus a Zděněk Čarda vstřelili během dvou minut tři góly a Kopřivnice byla díky tomu těsně před koncem první půle ve vedení 8:5! Hráči Baníku ale stihli do poločasu vyrovnat, Vojtěch Patzel ukončil defenzivně laděný první poločas brankou na 9:9. Velkou ozdobou celé úvodní třicetiminutovky byli brankáři obou celků, ať už hostující Ibrahim Mohamed, tak domácí Petr Mokroš.

Domácí házenkáři si určitě přáli před vlastním publikem zápas co nejdříve zlomit na svoji stranu, namísto toho si už po dvou a půl minutách druhé půle vybral svůj druhý oddychový čas Michal Brůna. Zdeněk Čarda po něm sice upravil stav na 9:11, během chvíle ale Karviná vyrovnala a zásluhou Slavomíra Mlotka překlopila stav na svoji stranu (12:11). Až do pětačtyřicáté minuty se držel Baník v jedno až dvoubrankovém vedení, na inkasované góly odpovídal stejnou mincí kopřivnický Jan Gřes. Zlom nastal až deset minut před koncem utkání. Za stavu 19:17 se Karviné podařilo vstřelit tři góly v řadě, Vojtěch Patzel zvyšoval na 22:17. Definitivní razítko druhému vítězství dal Kosta Petrovič, který v poslední dvouminutovce vstřelil tři góly a dal skóre jeho konečnou, pro Kopřivnici možná trochu nespravedlivou podobu.

"Dnes podali výborné výkony gólmani. V prvním poločase nás perfektně podržel Mohamed a od toho se to odvíjelo. V druhé půli jsme ale neproměnili ani ty nejvyloženější šance a díky tomu je takový výsledek. Myslím, že jsme si dneska zasloužili lepší výsledek, ale je to, jak to je a play-off nekončí. Máme týden na to, abychom se zregenerovali, odpočinuli si. Doma chceme hrát určitě dvakrát a tady je pěkná hala, takže se tady rádi vrátíme," vyhlíží už další měření sil Aleš Chrastina, trenér Kopřivnice.

"Chcete stručné hodnocení? Zápas gólmanů... Ale vážně Mohamed měl jen v prvním poločase tolik zákroků, kolik by normálně stačilo na dobrý výkon brankáře za celý zápas. Měl jsem tři time-outy a vlastně jsem neměl hráčům co říct - jen střílejte přesně a tak. My ty šance měli, hráli jsme dobře, ale vyhořeli jsme při střelbě. Naštěstí Petr Mokroš v naší brance perfektně sekundoval brankářům Kopřivnice a držel nás ve hře. Chtěl bych ještě pochválit Mirka Halamu, který je po těžkém zranění kolene, dnes musel nastoupit kvůli zranění Harabiše a zvládl to," ocenil Michal Brůna jak muže mezi tyčemi na obou stranách, tak i svého hráče. Ten se mu za projevenou důvěru odvděčil hned třemi góly.

"Po včerejším zranění Denise Harabiše jsem už od trenéra dostal informaci, že bych měl dnes nastoupit, ale upřímně nečekal jsem, že se i dostanu do hry a dostanu tolik šancí. Přece jen jsem po zranění a až v posledních týdnech jsem začal trénovat a tak nemám žádnou herní praxi. A tak jsem rád hlavně za vítězství a také za to, že se mi dařilo," přiznal Halama po utkání.