Kopřivnice veze z Valašska stříbrný pohár!

19.08.2017

Výběr nové trenérské dvojice Věřmiřovský-Gřes obsadil na turnaji druhé místo. Turnaj opět hodnotí Lubomír Veřmiřovský.

Robe Zubří - KH Kopřivnice 29:26 (12:8)

Sporta Hlohovec - KH Kopřivnice 26:28 (15:15)

Kopřivničtí házenkáři vstoupili do Valašského poháru správnou nohou, když ve svém úvodním představení porazili v pátek hlavně zásluhou bojovného výkonu ve druhém poločase frýdecké orly nejtěsnějším rozdílem jediné branky. Následovalo utkání se Zubřím, kde Kopřivnice na úspěšný start na turnaji nenavázala. Kopřivnice si přesto z tohoto utkání odnesla navzdory papírovým předpokladům výsledek velice povzbudivý. V náročném sobotním duelu s úřadujícím bronzovým týmem loňské sezony totiž dokázali Veřmiřovského hoši sehrát povedenou partii, která po zaznění závěrečného klaksonu skončila tříbrankovou výhrou Valachů. Kopřivnice se s turnajem rozloučila utkáním, ve kterém došlo na mezinárodní konfrontaci s kvalitním slovenským celkem Sporta Hlohovec. Kopřivničtí házenkáři předvedli v tomto důležitém duelu parádní výkon a po vítězství 28:26 obsadili na turnaji konečné druhé místo a zaslouženě tak rozsvítili nad svými hlavami paprsky nablýskaného stříbrného poháru! Gratulujeme!

Zde přinášíme rozsáhly rozhovor s trenérem Lubomírem Veřmiřovským

S jakými ambicemi jste vstupovali do turnaje?

Do turnaje jsme vstoupili hlavně s tím, že si chceme vyzkoušet věci, které jsme se snažili na kluky přenést. Věděli jsme, že turnaj bude strašně těžký, protože jména soupeřů mluví samy za sebe. Jsme ve stádiu, kdy na kluky přenášíme úplně něco jiného než na co byli zvyklí a to je vždy hodně těžké. Před turnajem jsem si hlavně přál ať dojedeme všichni v pořádku a ve zdraví a otestujeme si nějaké věci už přímo v praxi na ostrých soupeřích.

Na turnaji jste se umístili druzí. Splnila se vaše očekávání? Nebo je zisk druhého místa nad vaše očekávání?

Původně jsem si myslel, že skončíme na čtvrtém místě. Třeba Zubří je tým, který má kostru dohromady už několik let a trenér Andrej Titkov na klucích minimálně dva roky velice intenzivně pracuje, což znamená, že jsou úplně někde jinde. To samé platí pro tým Sporta Hlohovec, krerý vede zkušený bývalý reprezentační trenér Martin Lipták, který má bohaté zkušenosti. Tento tým stejně jako Zubří hraje dlouho pohromadě a může tedy pilovat ve srovnání s námi úplně jiné věci. My si vše teprve zkoušíme. Po pravdě jsem čekal, že s tímto celkem prohrajeme. Totéž jsem si myslel o Frýdku-Místku, protože Frýdek má také kostru roky stejnou a musí být zákonitě někde jinde. Zisk druhého místa na tomto kvalitně obsazeném turnaji je pro mě obrovským překvapením, ale učitě bych to nepřeceňoval.

Panuje na vaší straně spokojenost s celkovou úrovní turnaje?

Bezesporu ano, Valašský pohár je špičkový turnaj. Já jsem tady zavítal už kdysi s Karvinou a vždy tady byly perfektní mančafty, takže je to náročné.

Ve všech odehraných zápasech na turnaji jste dokázali porazit soupeře až ve druhých poločasech. Proč to tak nešlo i v poločasech prvních? Čím si to vysvětlujete?

Dva zápasy byly určitě tak, jak bylo řečeno. Začali jsme špatně a museli jsme pak dotahovat celý zápas s tím, že jsme to honili v koncovce. S Hlohovcem to už ale bylo přesně naopak. V tomto utkání jsme dominovali celý první i druhý poločas. Potíž spočívala v tom, že jsme neproměnili stoprocentní šance z trháku jinak byl ten zápas úplně jiný. Zkomplikovali jsme si to zmíněnými neproměnými šancemi. Takže první dva zápasy určitě ano, ale třetí zápas byl o něčem jiném. Bavili jsme z jakých důvodů to tak v prvních dvou zápasech bylo a myslím si, že problém byl v rozcvičce a v nastavení motivace do prvního poločasu. V třetím utkání jsme se to snažili změnit, kluky jsme upozornili a vyšlo to. Doufejme, že to tak bude pořád.

Jak funguje na lavičce spolupráce s Jirkou Gřesem?

S Jirkou Gřesem jsme spolu hrávali už kdysi a chtěli jsme jít do trénování spolu. Myslím si, že se dokonale doplňujeme. Spolupráce s ním je perfektní, velice si ho pochvaluju a za mě je to jednička.

Příští týden vás čeká turnaj O pohár Tatry. Jak vidíte vaše šance a co by jste vzkázal fanouškům?

Fanouškům bych chtěl vzkázat, aby nás tuto sezonu podpořili. V Kopřivnici se stala po hodně letech změna a chceme vše výrazně otočit k lepšímu. Chceme mít vyprodanou halu a takovou atmosféru, která tady byla před dvaceti nebo třiceti lety. Chceme hrát o medaile a tímhle směrem půjdeme. Slibujeme, že kluci budou maximálně bojovat a na hřišti nechají život! Určitě ale potřebujeme mít i druhou odezvu ze strany fanoušků. Chtěl bych je poprosit, aby byli ze začátku trpěliví, protože se na kluky přenáší hodně složitých věcí. Dneska je kluci s Hlohovcem dokázali zvládnout a já musím kluky hodně pochválit, protože ten zápas odehráli přesně podle toho, co jsme trénovali. Přenesli veškeré věci na hřiště a znovu kluky za to moc chválím. Je mi uplně jasné, že to nebude fungovat každý zápas hlavně proti silným soupeřům. Kluci si to potřebují pořádně zažít a já bych chtěl znovu poprosit hlavně o trpělivost. Proto naším cílem letošní sezony je změnit herní styl, obraný styl a ligu udržet. Potom máme samozřejmě vyšší cíle. Přijdtě nás podpořit v pátek, kdy hrajeme se špičkovým mančaftem Zabrze, kde budete mít možnost na vlastní oči vidět jednoho z nejlepších brankářů světa Martina Galiu, který by měl podle našich informací proti nám chytat. Pojďme si vše už vyzkoušet, protože pak máme silné září, kdy hostíme hned ve druhém kole první domácí zápas se Zubřím a měla by být vyprodaná hala, protože se k nám chystá hodně zuberských fanoušků. V dalším kole doma přivítáme trojnásobného mistra z Plzně z posledních čtyř let a pak hrajeme existenční zápas se Strakonicemi. Pojďme tedy prosím podpořit Kopřivnici a ty kluky, kteří si to zaslouží.

Já bych si strašně přál turnaj o pohár Tatry vyhrát, ale to není mým cílem. Můj cíl je každý týden na všech trénincích přenášet na kluky určitě věci tak, aby si je zafixovali a dokázali je přenést do praxe. Jelikož jsem to zažil na vlastní kůži, vím, že to trvá. Může to trvat půl roku nebo i rok už jen z toho hlediska jak funguje mozek. Když něco člověk dělá tisíckrát a pak chce najednou něco změnit, tak člověka mozek nenechá. Mechanismy v mozku jsou zafixované a pokud člověk spadne do stresu začně dělat to, co dělal tisíckrát. Už z tohoto důvodu je mi jasné, že kluci pod stresem nebudou dělat věci, které dělat mají, a proto jdeme krok za krokem. Myslím si, že za půl roku by měly jít vidět výsledky změny herního stylu. K tomu turnaji bych chtěl ještě jednou říct, že bych ho chtěl vyhrát, ale prvotní cíl je skončit turnaj ve zdraví a vstoupit v dobré pohodě do ligy. Samozřejmě si chceme s kvalitními týmy znovu otestovat nějaké mechanismy, které pilně trénujeme.