Hráči Kopřivnice se připravují na jarní část extraligových bojů, poměří se s Baia Mare. Plány na jaro okomentoval asistent Jiří Gřes

10.01.2019

Se skvělým šestnáctibodovým ziskem půjdou do zbylých osmi utkání základní části extraligového ročníku 2018/2019 házenkáři Kopřivnice, kteří už po vánočních svátcích poctivě ladí formu na pokračování nejvyšší soutěže. Soubor Lubomíra Veřmiřovského vstoupí zpátky do extraligového pokračování v sobotu 26. ledna, kdy bude na domácí půdě hostit celek Brna.

Před extraligou, která začíná o posledním lednovém víkendu, sehrají házenkáři KH Kopřivnice ještě několik přípravných utkání. Na to první došlo ve středu 9. ledna, kdy se Kopřivnice na domácí palubovce utkala s týmem TJ Cement Hranice. Premiéra v novém roce vyšla kopřivnickým házenkářům na jedničku. V prvním přípravném utkání letošního roku se jim totiž podařilo rozstřílet hranický Cement 34:24 (19:9). V sobotu 12. a neděli 13. ledna se Kopřivnice představí na kvalitně obsazeném mezinárodním turnaji v Považské Bystrici, kde se kromě domácího výběru představí také HBC Ronal Jičín a Nové Zámky. O týden později 19. ledna pak Kopřivnici od 17:00 hod čeká trhák přípravy a kvalitní mezinárodní konfrontace s rumunským družstvem Baia Mare, které se účastnilo i atraktivních bojů EHF Champions League.

Zápas s bývalým účastníkem nejlepší klubové soutěže světa bude bezesporu největším lákadlem pro diváky. Účastník nejvyšší rumunské soutěže dosáhl v době svého působení v nejprestižnější klubové soutěži starého kontinentu na řadu výborných výsledků. Mezi ně určitě patří výhra na domácím i venkovním hřišti s předním makedonským celkem Metalurg Skopje, v jehož řadách v minulosti působili i členové makedonského reprezentačního výběru, což byl v podstatě po dlouhá léta kompilát dvou vyhlášených makedonských klubů Metalurg a Vardar Skopje. Dále přidal remízu se švýcarským šampionem Kadetten Schaffhausen a s dánským klubem Skjern, který o dva roky později vyřadil ze hry o závěrečný turnaj Final4 maďarský velkoklub Telekom Veszprém! Za zmínku také určitě stojí výhra nad ukrajinským mistrem Motor Záporoží, který se stejně jako švýcarský Schaffhausen pravidelně účastní bojů EHF Champions League. Trhák přípravy odehrají kopřivničtí házenkáři v sobotu 19. ledna od 17:00 ve sportovní hale ZŠ Emila Zátopka. Těsně před začátkem ligy pak Kopřivnici ještě čeká přátelské utkání s regionálním rivalem z Frýdku-Místku, kterým by mělo přípravné období na nejvyšší soutěž vyvrcholit.

V extralize právě probíhá zimní přestávka, jak vypadal program týmu v uplynulém období a jaké zápasy vás v rámci přípravy čekají?

Po posledním úspěšně zvládnutém utkání v Zubří jsme trošičku zvolnili, protože jsme už všichni cítili, že toho bylo hodně a potřebovali jsme si od házené oddechnout, takže jsme vložili do tréninku místo klasických věcí převážně doplňkové sporty. Po Novém roce jsme se sešli hned 2. ledna s tím, že liga začíná už na konci měsíce, takže není opravdu moc času na nabrání fyzických sil a vylepšování věcí, se kterými jsme až tak v průběhu podzimní části nebyli spokojeni. První přípravné utkání jsme odehráli doma s Hranicemi, které jsme porazili o deset branek 34:24. O víkendu pak zajíždíme na turnaj na Slovensko, kde se utkáme s Jičínem, Považskou Bystricí a Novými Zámky. Za zmínku určitě stojí přátelské utkání s rumunským týmem Baia Mare, účastníkem evropských pohárů, který nám ukáže, jak na tom jsme i ve srovnání s širší Evropou. Příprava pak vyvrcholí utkáním s regionálním rivalem z Frýdku-Místku, které odehrajeme těsně před začátkem ligy.

Na co se chcete v zimní přípravě nejvíce zaměřit?

Tak určitě se chceme zaměřit na nabrání fyzické síly, která ke konci sezóny bude určitě jeden z rozhodujících faktorů o úspěchu či neúspěchu. Potom určitě na zdokonalení našeho herního systému a součinnosti jednotlivých hráčů v obraně i v útoku. Je toho zkrátka hodně a je třeba postupně na kluky nabalovat další nové věci, abychom mohli jít společně za naším společným cílem.

Jak je na tom momentálně hráčský kádr po zdravotní stránce?

Po zdravotní stránce až na Lubu a na mě (smích) jsme zatím zdraví, ale je před námi ještě dost přípravných zápasů, takže doufejme, že se nám zranění budou i nadále vyhýbat.

Do zbývající části sezóny budete vstupovat s totožným kádrem jako na podzim?

V kádru žádné změny nechystáme, takže zůstane nezměněn.

Prozatímní kopřivnická bilance v aktuálním ročníku je čtrnáct utkání a 16 bodů. Jak hodnotíte výkony družstva v dosavadním průběhu extraligy?

Myslím si, že 16 bodů v dosavadním průběhu není špatných, i když víme, že některé body jsme ztratili smolně a možná zbytečně, ale to je sport a my zatím pořád získáváme zkušenosti a právě z takových zápasů se musíme poučit a snažit se ty chyby na konci zápasu v zahlcení odbourat.

Na Kopřivnici jde od loňské sezóny vidět značný posun. Výkony týmu šly hodně nahoru a ve městě panuje nadšení, co na to říkáte?

Jsme hrozně rádi, že házená v Kopřivnici zase začala po letech lidi bavit a začala se plnit hala. Fanoušci jsou skvělí, jezdí fandit i na venkovní zápasy a je to hrozně fajn. Moc si toho vážíme a jsme za to strašně rádi. Na oplátku se snažíme v každém zápase odvést na hřišti maximum.

Od loňské sezóny působíte na trenérské lavičce společně se svým bývalým spoluhráčem Lubomírem Veřmiřovským, jak vám funguje spolupráce?

Myslím si, že to funguje. Luba je ten zlý a já ten hodný (smích). Při zápasech opravdu emoce panují a někdy je třeba ty kluky i uklidnit. Ale v zásadě si zápas řídí Luba a já, když v průběhu něco zaregistruji, co by se mohlo změnit, tak mu to řeknu a on reaguje. Tak si myslím, že to je správně, rozhodnutí je na trenérovi.

Na závěr otázka trošičku z jiného soudku. V Německu a v Dánsku dnes odstartuje házenkářské mistrovství světa. Máte tip na vítěze?

To je těžká otázka. Evropa je hodně vyrovnaná, nepředpokládáme, že by do toho promluvil někdo ze zbytku světa. Silné budou domácí týmy, takže Německo a Dánsko. Tradičně Francouzi, Španělé a můj černý kůň je Švédsko.