Holbeina "ulovila" Kopřivnice v porodnici. "Skloubit práci a vrcholový sport není jednoduché," říká zkušený pivot

27.10.2018

Mužská házená soustředí pozornost na boje reprezentačních výběrů. Reprezentační pauza v soutěžích ale také příležitost seznámit se s některými ligovými osobnostmi. Třeba s Janem Holbeinem z KH Kopřivnice. 

Prozraďte nám, v kolika letech jste začal hrát házenou a kdo vás k ní přivedl?

S házenou jsem začal v Krmelíně, v místě svého domova. Přivedl mě k ní spolužák ze třídy.


Měl jste odmala nějaký sportovní vzor?

Mým sportovním vzorem byl můj táta, jezdil závodně na lyžích a windsurfingu, později těch sportovních vzorů bylo více a více. Jelikož jsem začínal na křídle a později hrál na pivotě, měl jsem 2 vzory. Na křídlo to byl Dominik Klein a na pivotě Marcus Ahlm.

Můžete nám popsat svou dosavadní sportovní kariéru? Kterými kluby jste si prošel?

Od staršího dorostu jsem hostoval ve Frýdku-Místku, v mužské kategorii pak hostoval 1 sezónu v Ostravě. Sezónu 2008/2009 - 2011/2012 extraliga ve Frýdku-Místku, 2012-2014 pak v Německé 4. lize za HSG Freiberg. Bohužel jsem byl v HSG Freiberg veden jako profi hráč a při návratu zpátky o mne nebyl zájem kvůli vysoké ceně transferu, a tak jsem rok stál, resp. začal dělat Taekwon-do ITF. Po roce čekání mne oslovil můj mateřský tým, zda bych jim nepomohl v 2. lize.

Honzo, vy v Kopřivnici působíte od loňské sezóny, můžete nám popsat "námluvy" s Kopřivnicí, jak k vašemu příchodu došlo?

15. prosince 2017 se mi časně ráno narodil syn. Manželka měla možnost se po porodu vyspat na soukromém pokoji. Další den ji však dali na 2 lůžkový pokoj. Při přebalovaní mého syna jsem si všimnul zavinovačky druhé rodičky/spolubydlící, kde bylo napsáno jméno Jiří Gřes. Na slečnu jsem se otočil a říkal jsem "Vy jste přítelkyně Jirky Gřese". Odpoledne jsme se setkali s Jirkou, bavili o aktuálních výsledcích týmu, já pro změnu o tom, jak jsem to měl s házenou a nakonec jsme zjistili podobné potřeby (smích). Kopřivnice potřebovala druhého pivota a já si chtěl ještě zjistit, zda mám na extraligu a nějakým způsobem se i rozloučit s vrcholovou házenou.

V házené už toho máte hodně za sebou. Která vzpomínka je pro Vás prozatím tou TOP, která vám navždy zůstane v hlavě?

Mám silné vzpomínky na 2 roky ve Frýdku-Místku, pod vedením trenéra Jiřího Kekrta a obsazení 2. místa v Českém Poháru, dále to bylo angažmá v Německém Freibergu a samotný zájem veřejnosti o házenou. Zároveň to byly testy u vítěze 3. ligy v Bavorsku HSC Bad Neustadt - kde jsem dostal nabídku kontraktu. Nakonec jsem však volil jít cestou pracovní kariéry.

V extralize právě probíhá reprezentační přestávka, jak vypadal program týmu v posledních dnech?

Během reprezentační pauzy jsme absolvovali 3. kolo Českého Poháru, který bereme maximálně vážně. Tento týden již probíhá klasická příprava na příští 7. kolo Strabag Rail Extraligy, kdy hostíme na domácí palubovce Jičín.

Před zápasem vypadáte často hodně vyhecovaný. Co vás dostává do varu?

Tak to děkuji (smích). Nejspíš je to moje povaha, jsem extrovert a cholerik, zápas beru zcela vážně ať jde o přátelák či mistrovské utkání. Nicméně v házené nejde o jedince, jde o nastavení celého týmu a tuto sebemotivaci se snažím přenést i na ostatní kluky, protože koneckonců nám jde o stejný cíl - vyhrát

Máte před utkáním nějaké rituály?

Co stále dodržuji, tak je životospráva před zápasem. Kdysi jsem si dával kávu, tyčinku Mars a banán cca 1,5 hodiny před utkáním. Teď jsem zůstal u banánu.

Honzo, vám se před 10 měsíci narodil syn. Můžeme počítat s tím, že ho jednou uvidíme lítat na hřišti? Povedete ho k házené?

Nedokážu říct, co můj syn začne dělat za sport, pro mne je důležité děti na samotný aktivní sport připravit. Jde prakticky o totožnou věc, jak mne vedli moji rodiče. Nejde o to který sport dělám, ale o to ať to dělám s láskou a hlavně naplno se zápalem. Chci dát oběma svým dětem základy v atletice a gymnastice, plánuju, že děti nechám projít kurzem Sport Analytik, kde vyhodnocují vlohy pro druh sportu.

Dále máte ještě malou dceru, jak to vypadá s ní? Projevují se v ní nějaké sportovní sklony?

Dcerka už od 1,5 roku, prakticky chvíli poté co se naučila chodit, navštěvuje Little Gym - dětskou gymnastiku. Začala s tím manželka, před rokem jsem převzal otěže a chodíme každou sobotu cvičit (samozřejmě když není zápas - pak musí zastoupit manželka). Děti se tam socializují a jejich přechod do školky je pak příjemnější/přirozený. Zároveň tam děti získávají základní návyky - stabilitu, koordinaci těla, zpevňují svaly ale také protahují. Naučí se kotouly, stojky, chodit po kladině či houpat na hrazdě. Všechny aktivity jsou formou her, takže to děti neskutečně baví. Dcera už samozřejmě umí házet i chytat, učil jsem ji i základy pro případný volejbal - smeč i bagr.

Jaké je vaše civilní zaměstnání?

Jsem obchodním manažerem pro korporátní strojírenskou společnost.

Jak vůbec zvládáte skloubit rodinu, zaměstnání a ještě k tomu vrcholovou házenou? To musí být velice náročné...

Je to velmi náročné. Naštěstí mi v Kopřivnici respektují menší tréninkovou účast (smích), ale i tak jsem velkým dlužníkem volného času svým dětem.

Najdete si čas i na nějaké vlastní koníčky?

Moje koníčky jsou sportovní aktivity, cestování a rodina, nejlépe vše dohromady. Věřím, že během zimy bude prostor na to zajet s rodinkou na lyže, zajít si na brusle. Na cestování to s dětmi aktuálně moc není, ale už teď přemýšlíme nad letní dovolenou, nejlépe k moři.

Minulý týden pro Vás utkáním s Valašským Meziříčím odstartoval Český pohár. Jak vidíte vaše šance a kam by jste to chtěli s týmem dotáhnout?

Šance jsou vyrovnané. Do 4. kola postoupilo 11 celků z extraligy + 5 týmu z nižších úrovní. Je důležité si zachovat nasazení jako v předešlém kole a brát to zcela vážně. Nic nepodcenit. Pak je šance na úspěch. Věřím, že pokud na hřišti dokážeme, že chceme více než soupeř, šance jsou vysoké.

Autor: Martin Petřek