Chceme postoupit do play-off z nejlepší možné pozice, liga bude ale letos těžká, říká v rozhovoru trenér Lubomír Veřmiřovský

06.09.2019

O víkendu se opět roztočí atraktivní extraligový kolotoč. A to je ideální příležitost na poslední chvíli vyzpovídat trenéra a předsedu KH ISMM Kopřivnice Lubomíra Veřmiřovského. 


Jak jste spokojený s výkony družstva v přípravě?

Do letní přípravy jsme se snažili zapojit celý široký kádr, výsledky byly pro nás druhořadé. Je hezké, že to všechno klaplo, ale nadruhou stranu vím, že jsme nehráli proti Vezsprému nebo Kielu (smích). Ale je fajn, že jsme si udrželi vítěznou vlnu, která možná naznačuje sílu a soudržnost celého týmu. Nicméně jsme nohama na zemi a víme, že se počítá až extraliga, takže zanedlouho uvidíme.

Nová sezóna je tady. Jak se na ni těšíte a s jakými ambicemi do ní vstupujete?

Samozřejmě už se všichni hodně moc těšíme. Ambice jsou stejné jako v loňském roce, takže postoupit do play off z co nejlepší možné pozice. Všichni ale moc dobře víme, že ostatní týmy hodně posílily, takže letos bude strašně moc těžké do play off vůbec proniknout. Chtěli bychom se pokusit dostat dál v Českém poháru, ale uvidíme, jak to všechno dopadne. Těch týmů, co se chystají uspět, je letos hodně.

Jak k to vypadá s financemi na novou sezonu? Jaký rozpočet máte pro letošní sezónu k dispozici?

My jsme s rozpočtem bohužel na chvostu celé extraligy. Vím, že se s tím pořád opakuju, ale tohle je faktor, na který narážíme každý den. Když jsem mluvil s ostatními týmy a dělal si podrobnější analýzu, tak jsem zjistil, že tam, kde opravdu pokulháváme, je podpora z města, kterou má většina týmů mnohonásobně vyšší. Pokud chceme, aby v Kopřivnici byla nadále extraliga házené na kvalitní úrovni a mládež měla úspěšné vzory, hráče, kteří vyrostli na jejich sídlišti, pak je nezbytně nutné ihned zareagovat, protože za rok už bude pozdě. V Kopřivnici se roky nenavyšovalo do sportu na činnost, což se nyní snaží sportovní komise změnit. Připravuje se nová koncepce pro město, která by mohla aspoň trošku tuhle disproporci u všech sportů napravit, ale bude záležet, zda to zastupitelé podpoří. Když si vezmu, že dnes máme v klubu u všech kategorií 15 trenérů a na startu před dvěma roky jsme jich měli 8, pak jenom tady se nám zdvojnásobily výdaje. Nicméně jdeme cestou posilování mládeže a spoluprací s partnerskými kluby a chceme dostat vice financí hlavně do mládeže.

Do týmu přibyly nové posily. Podařilo se podle vás doplnit kádr dostatečně?

Po sezóně odešel Petr Unger, kterého nahradil Dominik Tkadleček. Dominik má podle mě většinu předpokladů pro úspěch. Je pokorný, chce trénovat, má talent a je pozitivně nastavený, takže za mě správná volba do budoucna. Čím vice takových lidí v týmu budete mít, tím rychleji se budete posouvat. S Martinem Střelcem, Davidem Jonákem a Honzou Hanusem by měli tvořit čtverku levých a pravých křídel. Dále pak s házenou skončil Honza Holbein, za kterého jsme na poslední chvíli sehnali pivota Edwina Beniteze. Myslím si, že Edwin bude v obraně i v útoku rovnocenná náhrada. Hledali jsem pivota delší dobu, ale najít někoho, kdo bude přínosem a vleze se do rozpočtu po Honzovi, nebylo jednoduché, ale nakonec se nám to povedlo. Třetí posilou je pak Victor Donoso Andalaft z Chile. Po loňské sezóně nám bylo všem jasné, že potřebujeme vyřešit v týmu 3 věci. První věc byla pivot, což vyřešil Edwin, druhá zkušený obránce a třetí střelec z dálky, protože nás v loňské sezóně většina týmů bránila zalezlá na šestce, protože věděli, že nemáme střelce ze střední vzdálenosti. Victor nám vyřešil obránce i střelce z dálky v jednom, navíc má solidní rozhodovací schopnosti, což je pro náš herní styl klíčové. Nebylo sice jednoduché najít někoho, kdo by byl ochotný se do Kopřivnice přestěhovat, byl by přínosem a zapadl rychle do našeho herního systému. Victora jsem sledoval delší dobu a věděl jsem, že splňuje všechna kritéria. V Chilské reprezentaci pod Mateo Garaldou hrajou podobně, to znamená, že má zažité věci, které my trénujeme, a proto nebude dlouho trvat, aby ke klukům herně zapadl, což se i ukázalo. Victor by nám měl více otevřít hru a zpevnit obranu.

S házenou opět začal Jarda Škarpich, kterého jsem už v loňské sezóněi lanařil, aby znovu začal, protože si vážím jeho mimořádného přínosu pro tým a to je jeho pozitivní nastavení, kamarádčaft a neutuchající bojovnost. Jarda je pro mě velký přínos pro kabinu a měl by pomaličku začít vstřebávat herní věci tak, aby mohl do extraligy naskočit. Dále pak přišli kluci z dorostu, kterým jsme domluvili hostování, aby co nejvíce hráli a pravidelně s námi trénovali. To, jestli se někdo z nich do budoucna prosadí do užšího kádru A-týmu, bude záležet jenom na jejich píli a chuti se zlepšovat. Můžu tedy říci, že jsme s doplněním kádru spokojený.

Kdo by měl být tahounem týmu?

U nás je tahounem týmu vždy kabina a celý kolektiv. Jsou tady kluci, kteří hrají mnoho let pospolu a my jsme vlastně doplnili jen to, co chybělo okolo nich, protože jsme do toho nikdy nechtěli zasazovat, takže určitě kabina a tým.

Jak je na tom momentálně hráčský kádr po zdravotní stránce?

Musím zaklepat, protože prozatím se nám zranění vyhýbaly. Nicméně tu přípravu jsme měli rozloženou mezi všechny kluky, uvidíme, jak to bude v lize.


Příští sezóna házenkářské Strabag Rail Extraligy zná své rozlosování. Jak jste spokojeni s losem?

Musím se přiznat, že mě trošku oblil pot, když jsem viděl začátek ligy, protože máme opět těžký los. Bude hodně zrádné, pokud se nám nepovede uhrát první zápasy. Hned na úvod sezóny nás čeká náročné utkání v Lovosicích, kde jsme roky nevyhráli. Ve druhém zápase přivítáme v derby Frýdek-Místek, který bude nevyzpytatelný. Všechny naše zápasy jsou vždy kolem remízy, takže nás nečeká vůbec nic jednoduchého. Ve třetím kole zajíždíme na horkou půdu do Karviné, která je úplně někde jinde. Osobně si myslím, že letos dojde hodně daleko v Evropských pohárech. Ve čtvrtém kole pak jedeme do Jičína a všichni víme, jak je tam zrádné a těžké prostředí. V pátem kole nás pak čeká nabitý kádr Zubří. Liga bude letos opravdu těžká.

V předešlých dvou sezónách jste měli vždy skvělý rozjezd. Počítáte s ohledem na těžký los i s variantou, že by to tak letos nemuselo být?

Samozřejmě počítáme i s variantou, že nám začátek nemusí vyjít. Liga se hraje nějakých devět měsíců a my chceme jít zápas od zápasu a zlepšovat se každým týdnem. To, jestli vyjdou první zápasy, nebo ne, já neumím predikovat, ale pevně věřím, že body postupně přijdou. Síla mužstva je a já klukům věřím. Důležité bude, aby nám zachovali přízeň i fanoušci. Na těžký start budeme potřebovat dodat i mentální sílu a fanouškovskou podporu v době, kdy se něco nepovede. Fandit, když se daří, umí každý, ale pomoct zvednout tým, když se zrovna nedaří, umí jenom praví fandové, které věřím, že náš tým má, protože to dokázali nespočetněkrát. Na druhou stranu menší krize vždycky odhalí lidi, co vám chtějí pomoct a ty, co chtějí škodit. Takže i kdyby něco nevyšlo, tak se krásně ukáže, kdo jaký je.

Další věc je, že máme tři nové kluky a náš mančaft se určitě bude muset sehrát. Vzpomínám na pražskou Duklu v loňské sezóně, která na začátku skoro všechno prohrála, ale dokázala zachovat klidnou hlavu a nakonec zakončila sezónu ziskem bronzové medaile. To je ten přístup, který by měl být, takže pokud ty výhry nepřijdou na začátku, tak příjdou v průběhu sezóny.

Když se podíváme na vaše nejbližší utkání, tedy venku s Lovosicemi, co bude třeba předvést, abyste vyhráli?

Musíme předvést kolektivní a bojovný výkon a ustát publikum, kde bude minimálně 2500 lidí. Musí nám vše klapnout a také nám musí zachytat brankáři, abychom mohli pomýšlet na bodový zisk z Lovosic. Bude to moc těžký zápas.

Chystáte pro fanoušky během sezóny nějaké překvapení, zpestření?

Fanoušci se mohou těšit hned několik novinek a já prozradím jednu z nich. Nově bychom chtěli udělat po každém domácím zápase soutěž o nejlepšího fanouška utkání, který bude vždy ohodnocen nějakým dárkem. Dále budeme chtít vyhlásit soutěž o nejlepšího fanouška sezóny, který bude na konci sezóny vyhlášen a odměněn. Dále pak máme připravenou obrovskou spoustu doprovodného programu před zápasy a o poločasech soutěže o hodnotné ceny. Byl náš cíl, abychom měnili extraligové zápasy na show pro lidi. Chceme v tom dál pokračovat a zlepšovat se.

Novinkou letošní sezóny jsou tzv. klubové karty. Co vedlo klub k jejích zřízení?

Rozhodli jsme se, že uděláme klubové karty, protože si myslíme, že klub by měl sílou partnerů podporovat i své fanoušky a všechny lidi kolem. Proto dnes postupně jednáme se všemi partnery klubu, aby poskytli výhody a slevy i pro naše lidi, kteří se do klubových karet zapojí a kteří cítí s klubem. Už dnes máme navázáno přes 15 firem, které podporují naše fanoušky. Dále nám pak karty umožní pracovat s permanentkami. Novinkou je permanentka s QR kódem, který se jednoduše načte při vstupu do haly a odpípne při výstupu z haly. Nestane se tak tím to, jako v loňské sezóně například při zápase na zimním stadionu, že při prodaných 50 permanentkách nám jich prošlo 150. Tím můžeme daleko lépe kontrolovat návštěvnost a také s uživateli jednodušeji komunikovat.

Permanentky a klubové karty budou hromadně vyrobeny tento týden a předány nejpozději do prvního mistrovského utkání mužů 14.9. proti Frýdku-Místku. O předání budeme informovat prostřednictvím facebooku a webu.

Kdo je podle vás největší favorit na titul?

Největší potencionál má jednoznačně Karviná, která dobře posílila a mluví za to i výsledky. Špičková je Dukla Praha, která to dokazuje i v přípravě. Plzeň bude minimálně stejná jako v loňské sezóně, Veselí a Zubří take hodně posílilo, Brno má 7 nových kvalitních hráčů, což znamená, že to bude letos hodně moc náročné.

Chtěl byste něco vzkázat fanouškům?

Chtěl bych, abychom stejně jako ve dvou předešlých sezónách potvrdili, že máme nejlepší publikum v celé extralize. Naše hala je pro všechny soupeře strašně moc těžká, když ji publikum zaplní a žene kluky dopředu. Chci za tohle fanouškům od srdce poděkovat. Moje přání je, abychom byli v tomto směru minimálně stejně dobří jako v loňské sezóně.

Autor: Martin Petřek